Keď je dieťa v nemocnici

Začiatok školského roka nie je u detí obľúbeným obdobím. U nás však navyše býva spojený s nejakou komplikáciou. V čase, keď môj syn Matúško prvýkrát zasadol do školskej lavice, som bola práve v nemocnici. Minulý rok nastúpil    do tretieho ročníka o pár dní neskôr, pretože sa ešte zotavoval doma po zrážke s autom a tento školský rok zahájil pre zmenu v nemocnici na infekčnom.

„Mami, kedy po mňa prídeš?” uvidela som zasa svietiť správu na displeji telefónu.

„Matúško, hneď po vizite prídem za tebou,” odpísala som a vedela som, že o program do večerných hodín mám postarané, pretože tak skoro ma domov nepustí.

„Mami, ja to tu nevydržím,“nestihla som ani dočítať a prišla ďalšia správa.

„Mami, ja plačem.“

Veľa rodičov si teraz možno povie, že aj ich dieťa by ťažko zvládalo pobyt v nemocnici. Náš syn ešte nedávno ťažko zvládal aj pobyt u starých rodičov. Toto leto sa konečne odhodlal, že predsa len skúsi u nich prespať, po dvoch nociach však chytil vírus, pre ktorý vracal celú noc. Prvýkrát  živote mu však bolo ľúto, že sa musí ísť domov liečiť. Onedlho sa odhodlal, žesi to zopakuje, no ako na potvoru zasa ochorel hneď na druhý deň. Tentoraz ho však museli hospitalizovať. Po ceste na príjem sme ho dopredu pripravovali na možnosť, že bude v nemocnici sám.V dehydratovanom stave, skrčený od bolesti zrejme nebol schopný uvažovať celkom jasne.Zdalo sa, že s tým nemá problém, veď už zvládol “prespávačku” u babky, pomyslela som si. Ani on, ani my sme netušili, že v nemocnici bude musieť zostať ďalšie štyri dni.

 

 

Pomáhajme deťom zvládať náročné situácie

„Keby som sa tu mohol aspoň niečím zabaviť ako minulý rok na Kramároch. Vtedy chodili po oddelení klauni a bol tam aj playstation. A hlavne si tam bola so mnou.“ Znova ho zaliala kopa sĺz miesto toho, aby sa z mojej návštevy tešil.

Už som dávno oľutovala rozhodnutie ponechať syna v nemocnici samého. Sestričky sa však netvárili nadšene, keď som im oznámila, že chcem zostať  v nemocnici s ním.

„To ste mali povedať na príjme,“ bola ich strohá reakcia.

„Dobre to zvláda. Už je predsa veľký chlapec,” presviedčali ma už na druhý deň.

Po týchto ich slovách som vedela, že sestričky nevedia nič o tom, ako to Matúško zle znáša. Nemal tam nikoho, na koho by sa mohol obrátiť. V aute som mala pre prípad potreby zbalené pyžamo, prezuvky, zubnú kefku a spoločenské hry.Na druhej strane som si nebola istá, či mu svojím ochranárskym správaním viac neuškodím ako pomôžem.

Zostať alebo nezostať s dieťaťom v nemocnici?

U malých detí, ktoré nevedia racionálne vyhodnotiť situáciu a pociťujú veľkú dávku úzkosti a strachu, môžepobyt v nemocnici bez rodiča spôsobiť nielen traumu, ale môže aj spomaliť zotavovanie sa z ochorenia.

Minulý rok, keď s prasknutou lebkou a otrasom mozgu ležal môj syn na JIS-ke, by mi ani nenapadlo nechať ho tam samého. Aj môj muž si tvrdohlavo stál za svojím a v tú noc, keď syna priviezla sanitka do nemocnice, napriek sestričkiným vyhrážkam, že zavolá na neho SBS, pretože nechcel odísť domov,  zostal spať na drevenej lavici umiestnenej na nemocničnej chodbe. Len preto, aby bol pri ňom, keď otvorí oči. Darmo sa dohadoval so sestričkou, ktorá sa nevedela vcítiť do kože rodiča. Hneď ráno som ho vystriedala a ubytovala sa na JIS-ke spolu so synom.

Teraz bola situácia iná. Videla som, že sa snaží bojovať sám so sebou, s nepríjemnými pocitmi z odlúčenia, ale tiež som vedela, že celej situácii rozumie, čo bolo veľmi dôležité.

„Vidím, Matúško, že ti je smutno a že je to pre teba veľmi ťažké. Pobyt v nemocnici nie je príjemný pre nikoho. Ale doma by sme ti nepomohli tak, ako ti pomáhajú tu.”

„Viem, ale je to pre mňa veľmi ťažké,“ opakoval hádam trikrát a ja som bola rada, že dokáže o svojich pocitoch otvorene hovoriť. Pokiaľ si dieťa dokáže uvedomiť svoje emócie, dokáže s nimi aj pracovať.

„Vlastne už ani nechcem plakať, ale nejde mi prestať,” horekoval.

Bolo pre mňa ťažké nepodľahnúť materinským ochranárskym pudom.Vedela som, že moja ľútosť by celú situáciu ešte viac zhoršila. Napriek tomu, že sa ku mne pritisol a ja som ho silno objala, snažila som sa situáciu ustáť.

 

 

„Matúško, ale veď keď sa ti chce plakať, tak môžeš. Nemusíš plač zadržiavať. Veď to nie je hanba.“

Áno, v tej chvíli by som najradšej zbehla do auta po nachystané veci a zostala pri ňom.Kedy mu však potom dám príležitosť naučiť sa zvládať náročné životné situácie?Byť matkou je niekedy naozaj náročné. Nie som si vždy celkom istá, či sú moje rozhodnutia správne.

Náš rozhovor zrazu prerušila sestrička:

„Už ste tu dosť dlho,” utrúsila a pozrela sa  na jeho uslzenú tvár. „Taký veľký chlapec. Veď už máš deväť rokov. Nebudeš predsa plakať.“ Matúško sa zrazu pritisol oveľa silnejšie.

Už som sa nečudovala, že sa hanbí plakať pred sestričkou a radšej sa zavrie      na záchode. Je veľmi ťažké, ak sa človeku nedostane porozumenia, ak vám niekto hovorí, ako sa máte cítiť, ale vy sa cítite úplne inak. Alebo ak vás niekto presviedča, že takto sa ani cítiť nemôžete, lebo už máte deväť rokov. Na to aby sme neplakali, však nikdy nie sme dosť veľkí, len v každom veku plačeme pre niečo iné.

Keď mi syn so slzami v očiach oznámil, že vydrží v nemocnici ďalšiu noc, vedela som, že s ním nemôžem zostať. Nečakanú nepríjemnú skúsenosť  prijal ako výzvu. Viem, že takých výziev ho čaká ešte dosť, má predsa ešte len deväť rokov. 🙂 No čím skôr začne, tým lepšie. Teraz pri ňom stojíme my, rodičia, no neskôr možno prídu oveľa zložitejšie situácie, s ktorými sa bude musieť vysporiadať sám. Pre mňa ako rodiča bola táto skúsenosť takisto výzvou. Aj keď je pravda, že Matúška z nemocnice na moje naliehanie pustili o deň skôr. Zbytočne tam zasa ležať nemusí. Všetko chce svoj čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *